top of page

Lietu bibliotēku izveide Latvijā

Kas ir tās lietas, kuras tev noderētu dažas reizes gadā? Videokamera ceļojumam vai podkāsta filmēšanai? Makaronu izgatavošanas ierīce? Varbūt augstspiediena mazgātājs vai krūmgriezis? 

Labā ziņa - šādas un citas lietas jau bez maksas pieejamas lietu bibliotēkās Rīgā un Līvānos un tās vari apskatīt lietovelreiz.lv Katalogā.


Prakse koplietot lietas un tās aizņemties, nomāt vai paņemt bez maksas ienāk aizvien vairāk arī Latvijā un veicina aprites ekonomiku. Svaigāks jaunums šajā jomā ir Lietu bibliotēkas. Gētes institūta lietu bibliotēka ir celmlauži šajā sfērā Latvijā, bet, sekojot viņiem, veidojas priekšnoteikumi tādu izveidei arī citur Latvijā. Piemēram, Lietovelreiz.lv Kataloga funkcijas tagad un turpmāk pieejamas jebkurai potenciālai Lietu bibliotēkai. Un sabiedrība kopumā vairāk atpazīst un izvēlas šādu iespēju, nevis iegādāties lietas retai lietošanai.


Kā strādā lietu bibliotēkas? 

Lietu bibliotēkā ir krājums ar fiziskām lietām, kuras līdzīgi kā grāmatas bibliotēkās, var apskatīt katalogā vai klātienē, rezervēt sev nepieciešamajām dienām, saņemt un pēc lietošanas atgriezt. Vienkārši jāreģistrējas kā to lietotājam. Kas būtiski - abas Latvijā esošās Lietu bibliotēkas - Gētes institūta (Rīgā) un topošajā - Multifunkcionālā jauniešu iniciatīvu centra "Kvartāls" (Līvānos) jauniešu lietu bibliotēkā lietas ir pieejamas bez maksas. Bet pasaules prakse ir arī iekļaujot kādu maksu par lietotāja abonementu vai citādi. 


Ar ko tas atškiras no koprades vietās un darbnīcās pieejamu aprīkojumu? Koprades vietās visā Latvijā arī ir pieejamas lietas nomai vai bezmaksas lietošanai šajās telpās, klātienē, uz vietas. Un galvenā atškirība  - Lietu bibliotēkās lietas var ņemt līdzi - vest uz sev nepieciešamo vietu lietošanai un ideju realizācijai tur, un drīz pēc tam atgriezt atpakaļ Lietu bibliotēkā. 


Kā izveidot savu lietu bibliotēku? Vajadzība pēc šāda pakalpojuma būtu teju katrā pilsētā. Kvalitatīvas ierīces, instrumenti - kuram gan tie nenoderētu šad un tad. Ņemot vērā līdzšinējo praksi un pieredzi, divas organizācijas Slovēnijā, Ļubļanā ZEOS un Knjižnica Reči, kuri arī uztur lietu bibliotēku, izdevušas strukturētu rokasgrāmatu - kā izveidot un veiksmīgi uzturēt Lietu bibliotēku. Rokasgramatā var uzzināt gan par šādas iniciatīvas dažādajiem veidiem, administrēšanu, finansēšanu, pārskatāmu iekārtošanu un citiem praktiskiem jautājumiem.


Rokasgrāmata "Set up a library of things!" tika izdota kā daļa no Life projekta “Turn to e-circular” LIFE18 GIE/SI/000008. Slovēnijā realizētā projekta mērķis ir informēt patērētājus un mudināt viņus pieņemt atkārtotas izmantošanas, remonta un koplietošanas koncepcijas, nevis pirkt un pārstrādāt ierīces. 


Lietas šādām bibliotekām var gan iegādāties, gan arī krājumu veidot no uzņēmumu dāvinātam lietām vai ziedotāju atnestām lietām, kas iespējams jau pārak ilgi krājušas putekļus plauktos, garāžās un skapjos.

Telpas bieži vien tiek izvēlētas tādas, kur iedzīvotāji jau pulcējas - sabiedriskie centri, pagastu nami, vietējo biedrību telpas, koprades darbnīcas, bibliotēkas un citas kultūras vietas un kur ir kāds darbinieks, kas citādi veic tur savus darba pienākumus un tikai pieskata lietu izsniegšanas un atgriešanas procesu.


Kur Latvijā atvērsies nākamā lietu bibliotēka?

Tas lielā mērā atkarīgs no mums pašiem. Lietu bibliotēkas pasaulē ir gan pašvaldību iestāžu, gan uzņemumu, gan individuālu iniciatīvu, gan nevalstisko organizāciju gan citādi veidotas un uzturētas. Un viss sākas ar labu ieceri un iniciatīvu!


Ja vēlies izveidot lietu bibliotēku un ir kādi jautājumi par tām, sazinies ar lietovelreiz@zerowastelatvija.lv un mēs lūkosim, kā varam sadarboties, lai Latvijā būtu vairāk pieejama šāda iespēja!




Comments


bottom of page